What must the charge (sign and magnitude) of a particle of mass 1.50 g be for it
ID: 1962115 • Letter: W
Question
What must the charge (sign and magnitude) of a particle of mass 1.50 g be for it to remain stationary when placed in a downward-directed electric field of magnitude 680 N/C?Use 9.81 m/s^2 for the magnitude of the acceleration due to gravity.
Part B
What is the magnitude of an electric field in which the electric force on a proton is equal in magnitude to its weight?
Use 1.67×10-27 kg for the mass of a proton, 1.60×10-19 C for the magnitude of the charge on an electron, and 9.81 m/s^2 for the magnitude of the acceleration due to gravity.
Explanation / Answer
A.
we have,
qE = mg
q x 680 = 0.0015 x 9.81
a.
Magnitude of Charge q = 2.164 x 10-5 C (or 21.64 C)
b
Sign should be negative ( as then only the forces would be able to balance each other and be in opposite direction)
B.
qE = mg
E = mg/q
= (1.67×10-27 x 9.81)/(1.60×10-19)
= 1.024 x 10-7 N/C
MAgnitude of electric field E = 1.024 x 10-7 N/C
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.