An arrow is shot at an angle of theta = 45 degrees above the horizontal. The arr
ID: 1963767 • Letter: A
Question
An arrow is shot at an angle of theta = 45 degrees above the horizontal. The arrow hits a tree a horizontal distance D = 220 m away, at the same height above the ground as it was shot. Use g = 9.8 m/s^2} for the magnitude of the acceleration due to gravity.
Find A, the time that the arrow spends in the air.
Suppose someone drops an apple from a vertical distance of 6.0 meters, directly above the point where the arrow hits the tree.
How long after the arrow was shot should the apple be dropped, in order for the arrow to pierce the apple as the arrow hits the tree?
Explanation / Answer
QUESTION ONE
Given initial data:
R = 220 m
g = 9.8 m/s^2
? = 45°
Find the initial total velocity:
Vo = SQRT { [R * g] / [sin2?] }
Vo = SQRT { [ (220 m) * (9.8 m/s^2) ] / [sin(2 * 45)] }
Vo = SQRT { [ 2,156 m^2/s^2 ] / [sin90] }
Vo = SQRT { [ 2,156 m^2/s^2 ] / [ 1 ] }
Vo = SQRT { 2,156 m^2/s^2 }
Vo = 46.4 m/s
Find the initial component of horizontal velocity
Vox = Vo * cos?
Vox = (46.4 m/s) * (cos45)
Vox = (46.4 m/s) * (0.707)
Vox = 32.8 m/s
Find the total travel time
Tt = R / Vox
Tt = (220 m) / (32.8 m/s)
Tt = 6.70 s
QUESTION TWO
Given new data:
R = 220 m
g = 9.8 m/s^2
? = 45°
Vo = 46.4 m/s
Vox = 32.8 m/s
Tt = 6.70 s
Y = 6.0 m
Find how far it takes the apple to drop 6 m
t = SQRT { [2Y] / g }
t = SQRT { [2 * (6.0 m)] / (9.8 m/s^2) }
t = SQRT { [ 12 m ] / (9.8 m/s^2) }
t = SQRT { 1.22 s^2 }
t = 1.12 s
Subtract apple fall time from arrow shot time to get time to drop the apple
Ta = Tt - t
Ta = (6.70 s) - (1.12 s)
Ta = 5.58 s
Answer -->
(1) Total arrow travel time = 6.70 s
(2) Drop the apple at time = 5.58 s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.