An arrow is shot at an angle of theta = 45 degree above the horizontal. The arro
ID: 2168348 • Letter: A
Question
An arrow is shot at an angle of theta = 45 degree above the horizontal. The arrow hits a tree a horizontal distance D = 220 m away, at the same height above the ground as it was shot. Use g = g.8 m/s2 for the magnitude of the acceleration due to gravity. Find ta, the time that the arrow spends in the air. Answer numerically in seconds, to two significant figures. Suppose someone drops an apple from a vertical distance of 6.0 meters, directly above the point where the arrow hits the tree. How long after the arrow was shot should the apple be dropped, in order for the arrow to pierce the apple as the arrow hits the tree? Express your answer numerically in seconds, to two significant figures.Explanation / Answer
angle = 45 d= u^2 sin2x / g = 220m ==> u =46.432 m/s T= 2usinx/g = 2X 46.432 X 0,707 /9.8 = 6.69 seconds.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.