A glass block rests on a rough horizontal surface. The block has a mass of 0.335
ID: 1963972 • Letter: A
Question
A glass block rests on a rough horizontal surface. The block has a mass of 0.335 kg. The coefficient of static frictionbetween the block and the horizontal surface is s = 0:590, while the coecient of kinetic friction is k = 0:330.
If you push on the block with a horizontal applied force Fx = 3:00 N, how much work will be done by the
applied force Fx during a period of 3.00 s? How much work will be
done by the normal force N exerted on the block by the surface during that same time period? Assume the block starts
at rest.
Explanation / Answer
static friction force= .335*9.81*.59= 1.94 N this force is less than the force applied, so block moves. let the accelaration is a 3- .33*.335*9.81= .335*a or, a=5.72 m/sec^2 displacement in 3 sec= .5*a*t^2= .5*5.72*9= 25.74m work done by Fx= 3*25.74=77.22 J work done by normal force=0 because it is acting perpendicular to the displacement.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.