A glass coffee pot has a 9.00 cm diameter circular bottom in contact with a heat
ID: 1329941 • Letter: A
Question
A glass coffee pot has a 9.00 cm diameter circular bottom in contact with a heating element that keeps the coffee warm with a continuous 50.0-W heat input.
(a) What is the temperature of the bottom of the pot, if it is 2.00 mm thick and the inside temperature is 57.8°C? The thermal conductivity of the pot is 0.84 J/(s · m · °C).
°C
(b) If the temperature of the coffee remains constant and all of the heat input is removed by evaporation, how many grams per minute evaporate? Take the latent heat of vaporization to be 560 cal/g.
g
Explanation / Answer
a)
Power transferred , P = k*A*(Tf - Ti)/t
where k = thermal conductivity = 0.84 J/s.m.C
A = area = pi*(0.09^2)/4
(Tf) = Temperature of bottom
Ti = Temperature of top
t = thickness = 2 mm = 0.002 m
So, 50 = 0.84*(pi*0.09^2/4)*(Tf - 57.8)/0.002
So, Tf = 76.5 deg C <--------answer
b)
Latent heat of vaporization = 560 cal/g = 560*4.18 J/g
Heat transferred = 50W = 50 J/s = 50*60 = 3000 J/min
So, weight of coffee evaporating = 3000/(560*4.18) = 1.28 g/min <-------answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.