A 48.0-kg projectile is fired at an angle of 30.0° above the horizontal with an
ID: 1964043 • Letter: A
Question
A 48.0-kg projectile is fired at an angle of 30.0° above the horizontal with an initial speed of 1.40 102 m/s from the top of a cliff 132 m above level ground, where the ground is taken to be y = 0.(a) What is the initial total mechanical energy of the projectile?
J
(b) Suppose the projectile is traveling 99.2 m/s at its maximum height of y = 336 m. How much work has been done on the projectile by air friction?
J
(c) What is the speed of the projectile immediately before it hits the ground if air friction does one and a half times as much work on the projectile when it is going down as it did when it was going up?
m/s
Explanation / Answer
The total mech. energy would be the sum of the kinetic energy and potential energy of the body.
M.E.= 0.5 mv2 + mgh
taking v=102m/s as its not clear in the ques (initial speed of 1.40 102 m/s)
0.5 * 48 * 1022 + 48*10*132 = 313056J
part b is wrong as at the top the velocity will only be in x direction which shouldn't be greater than 51m/s(102sin(30))
part c is not clear
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.