Given an object with mass equal to the standard kilogram, how would you determin
ID: 1964264 • Letter: G
Question
Given an object with mass equal to the standard kilogram, how would you determine if force applied to it equal to one newton? (Assume that frictional forces are so small that they can be ignored.)Choices Below to pick from:
1. The object does not move with 1N force.
2. The object moves with an accleration of 9.81m/s^2 when applying 1N force.
3. The object moves with an acceleration of 10m/s^2 when applying 1N force.
4. The object moves with an accleration of 1/10 m/s^2 when applying 1N force.
5. The object moves with an acceleration of 1m/s^2 when applying 1N force on it.
Explanation / Answer
Force F= 1 Newton mass = m = 1 kg Force F = ma Acceleration = a = F/m = 1/1 = 1 m/s^2 Hence Option-5 is correct !!!
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.