A particle moving at nearly the speed of light (v c) passes through a region whe
ID: 1964780 • Letter: A
Question
A particle moving at nearly the speed of light (v c) passes through a region where it is subjected to a magnetic force of constant magnitude that is always perpendicular to the momentum and has a magnitude of 3 × 10^10 N. As a result, the particle moves along a circular arc with a radius of 9 m. What is the magnitude of the momentum of this particle?
Since from p = mv here is undefined, and no mass is given, I am guessing that the momentum has something to do with perpendicular p/t, but I am in general at a loss as to how to approach this.
Explanation / Answer
magnetic force is the force that makes the particle to move in circular arc
so centripetal force = mv2/r = magnetic force
m = mass of particle = 3 x 10-10 x 9 / c2 = 3 x 10-26 kg
angular momentum = mvr = 3 x 10-26 x c x 9 = 3 x 10-26 x 3 x 108 x 9 = 8.1 x 10-17 kgrad/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.