At one instant a bicyclist is 47.0 m due east of a park\'s flagpole, going due s
ID: 1964888 • Letter: A
Question
At one instant a bicyclist is 47.0 m due east of a park's flagpole, going due south with a speed of 14.0 m/s. Then 22.0 s ater, the cyclist is 47.0 m du north of the flagole, goin due east with a speed of 14.0 m/s. For the cyclist in this 22.0 s interval, what are the a) magnitude and b) direction of the displacement, the c) magnitude and d) direction of the average velocity, and the e) magnitude and f) direction of the average acceleration? (give all directions as positive angles realative to due east, where positive is measured going counterclockwise).Explanation / Answer
taking the flagpole to be the origin
x= 47i
y=47j
displacement= -47i + 47 j
magnitude= 472= 66.47
direction north west
time= 22 sec
hence average velocity= displacement/time= (47/22) (-i+j)
direction is along the direction of displacement, NW
accelaration= final vel-initial vel/time= 14i - (-14j) / 22 = 0.636 (i+j)
mag= 0.9
direction= north east
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.