Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A 1130 kg unmanned space probe is moving in a straight line at a constant speed

ID: 1965389 • Letter: A

Question

A 1130 kg unmanned space probe is moving in a straight line at a constant speed of 333 m/s. Control rockets on the space probe execute a burn in which a thrust of 4370 N acts for 61.1 s. (a) What is the change in the magnitude of the probe's linear momentum if the thrust is directed in the forward direction, so as to slow the probe? (b) What is the change in kinetic energy under the same condition? Assume that the mass of the ejected burn products is negligible compared to the mass of the space probe.

Explanation / Answer

a.

F = p / t ;

p = F . t ;

p = -4370 * 61.1 = 267007 kg m/s <-----ans

b .

F = ma ;

-4370 = 1130 a ;

a =-3.867 m /s^2 ;

v = u + at ;

v= 333 - 3.867 * 61.1 = 96.710

K = 0.5 * m [ v2^2 - v1^2 ]

K = 0.5 * 1130 * [ 96.710^ 2 - 333^2 ] ;

K = -5.736 e 7 J <-----ans

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote