A 1135-kg ( m 1 ) station wagon is moving along a straight highway at v 1 = 13.8
ID: 1285927 • Letter: A
Question
A 1135-kg (m1) station wagon is moving along a straight highway at v1 = 13.8 m/s. Another car, with mass 1855 kg (m2) and speed v2 = 19.8 m/s, has its center of mass 40.0 m ahead of the center of mass of the station wagon (see figure below).
(a) Find the position of the center of mass of the system consisting of the two automobiles.
1=_____ m in front of the center of mass of the station wagon
(b) Find the magnitude of the total momentum of the system from the given data.
2=_____ kg m/s
(c) Find the speed of the center of mass of the system.
3=_____ m/s
(d) Find the total momentum of the system, using the speed of the center of mass.
4=______ kg m/s
Explanation / Answer
m1 is taken to be origin
1855*40 / (1350+1855) = Xcm
Xcm = 24.82m
b)Mom = 1135*13.8+1855*19.8 = 52392
c)Vcm = 52392/(1135+155) = 17.5m/s
d)Mtot = 17.5*(1355+1855) = 52392
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.