Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A 114,49-kg refrigerator, 1,81 m tall and 89,52 cm wide, has its center of mass

ID: 1620497 • Letter: A

Question

A 114,49-kg refrigerator, 1,81 m tall and 89,52 cm wide, has its center of mass at its geometrical center. You are attempting to slide it along the floor by pushing horizontally on the side of the refrigerator. The coefficient of static friction between the floor and the refrigerator is 0,27. Depending on where you push, the refrigerator may start to tip over before it starts to slide along the floor. What is the highest distance above the floor that you can push the refrigerator so that it won't tip before it begins to slide?

Explanation / Answer

According to the question we need to find the value of the highest distance above the floor.

mass = 114.49 kg t = 1.81 m w = 89.52 cm u(s) = 0.27

m * g * ( w/2 ) = ( u * m * g ) * x

x = w / 2 * u

x = 0.8952 m / ( 2 * 0.27 )

x = 1.65777778 m =============ANSWER)

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote