A 110 g ball moving to the right at 4.4 m / s catches up and collides with a 420
ID: 2240055 • Letter: A
Question
A 110g ball moving to the right at 4.4m/s catches up and collides with a 420g ball that is moving to the right at 1.1m/s .
a.If the collision is perfectly elastic, what is the speed of the 110 g
ball after the collision?
b.If the collision is perfectly elastic, what is the direction of motion of the 110
g ball after the collision?
c.If the collision is perfectly elastic, what is the speed of the 420
g ball after the collision?
d.If the collision is perfectly elastic, what is the direction of motion of the 420
g ball after the collision?
Explanation / Answer
mass m1 = 110 g = 0.11 kg
initial velopcity u1 = 4.4 m/s
mass m2 = 0.420 kg
velocity u2 = 1.1 m/s
a)
after collision speed of 110 g
v1 = [(m1-m2)u1+ 2m2u2]/(m1+m2) = - 0.830 m/s
b)
-ve indicates after collisdion 110 g ball move towards left
c)
after collision speed of 420 g
v2 = [(m2-m1)u2+2m1u1 ]/(m1+m2) = + 2.469 m/s
d)
+ ve sign indicates after collision the 420 g ball moves towards right side
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.