Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

As a baseball is being caught, its velocity goes from 30.5 m/s to 0.0 m/s in 0.0

ID: 1965946 • Letter: A

Question

As a baseball is being caught, its velocity goes from 30.5 m/s to 0.0 m/s in 0.0050 s. The mass of the baseball is 0.140 kg.
(a) What is the baseball's acceleration?
1 m/s2

(b) What are the magnitude and direction of the force acting on it?
2. N
A.same direction as velocity of the ball
B.opposite in direction to velocity of the ball


(c) What are the magnitude and direction of the force acting on the player who caught it?
4. N
A.same direction as velocity of the ball
B. opposite in direction to the velocity of the ball

Explanation / Answer

a .

v = u + at ;

0 = 30.5 + a * 0.005

a = 6100 m /s^2 <--------ans

b .

F = ma

F = 0.140 * 6100 = 854N

B.opposite in direction to velocity of the ball

C .

magnitude= 854 N :

direction

A.same direction as velocity of the ball

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote