A 39.4-cm diameter disk rotates with a constant angular acceleration of 2.20 rad
ID: 1967388 • Letter: A
Question
A 39.4-cm diameter disk rotates with a constant angular acceleration of 2.20 rad/s2. It starts from rest at t = 0, and a line drawn from the center of the disk to a point P on the rim of the disk makes an angle of 57.3° with the positive x-axis at this time.(a) Find the angular speed of the wheel at t = 2.30 s.
______rad/s
(b) Find the linear velocity and tangential acceleration of P at t = 2.30 s.
linear velocity _______m/s
tangential acceleration __________ m/s2
(c) Find the position of P (in degrees, with respect to the positive x-axis) at t = 2.30s.
________°
Explanation / Answer
Given = 2.2r/s^2
a)Angular speed = t = 2.2*2.3 = 5.06rad/sec
b)Linear speed v= r= 19.7*5.06/100 =0.997 m/sec
tangential acceleration = r = 19.7*2.2/100 = 0.433m/s2
c) Position of P is = 57.3+(0.5t2) = 57.3+(0.5*2.2*2.32) = 63.120
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.