A 37.0 kg box initially at rest is pushed 5.90 m along a rough, horizontal floor
ID: 2193603 • Letter: A
Question
A 37.0 kg box initially at rest is pushed 5.90 m along a rough, horizontal floor with a constant applied horizontal force of 125 N. If the coefficient of friction between box and floor is 0.300, find the following. ( a) the work done by the applied force J (b) the increase in internal energy in the box-floor system due to friction J (c) the work done by the normal force J (d) the work done by the gravitational force J (e) the change in kinetic energy of the box J (f) the final speed of the box m/sExplanation / Answer
a) work done by the applied force =F*d=737.5 N,,,,,,,,,,,,, (b)the increase in internal energy in the box-floor system due to friction=uKmgd =641.8 J,,,,,,,,,,,,,c)workdone by normal force =0,,,,,,,,,,,d) work done by the gravitational force =0 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.