Given the wavelength (250nm) of an electron, find its\' energy. I know that the
ID: 1967691 • Letter: G
Question
Given the wavelength (250nm) of an electron, find its' energy.
I know that the correct derivation of the equation is this...
E = K = 1/2mv^2 = (mv)v/2 = [(mv)*(mv)]/2m = (mv)^2/2m = p^2/2m
Since = h/p, the p = h/
E = P^2/2m = (h/)^2/2m
E = h^2/2m^2 <-- Correct equation
But I got the following before I looked up the answer...
E = K = 1/2mv^2
v^2 =2E/m
E = hf; de Broglie's equation
Since f = v/. then
E^2 = 2Eh^2/m^2
E = 2h^2/m^2 <--- Wrong equation
I don't see what I did wrong. Iknow that squaring both sides can introduce extreaneous roots,but I am off by a constant factor of 4.
I have broken some rule of algebra, but I do not see it.
Explanation / Answer
in E=hf u replaced f with v/lamda but it should be c/lamda http://en.wikipedia.org/wiki/Wave%E2%80%93particle_duality check about the wavelength formula once
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.