A circular area with a radius of 6.80 cm lies in the xy plane. A. What is the ma
ID: 1968364 • Letter: A
Question
A circular area with a radius of 6.80 cm lies in the xy plane.
A. What is the magnitude of the magnetic flux through this circle due to a uniform magnetic field B= 0.234 T that points in the +z direction?
B. What is the magnitude of the magnetic flux through this circle due to a uniform magnetic field B= 0.234T that points at an angle of 53.5 Degrees from the +z direction?
C. What is the magnitude of the magnetic flux through this circle due to a uniform magnetic field B= 0.234T that points in the +y direction?
Explanation / Answer
magnetic flux = Bacos where is angle between area vector that is perpendicular (normal) to the surface and magnetic field
A. = 0.234 * A *cos0 = 3.39925 * 10^-3 T [area = 0.01452672 m2]
B. = 0.234 * A * cos53 = 2.0457 *10^-3 T
C. = 0.234 * A *cos90 = 0 T as cos90 = 0
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.