A circular area with a radius of 7.00 cm lies in the x y -plane. Q1: What is the
ID: 1776288 • Letter: A
Question
A circular area with a radius of 7.00 cm lies in the xy-plane.
Q1: What is the magnitude of the magnetic flux through this circle due to a uniform magnetic field with a magnitude of 0.300 T in the + z -direction?
Q2: What is the magnitude of the magnetic flux through this circle due to the same magnetic field (with a magnitude of 0.300 T ), now at an angle of 50.0 from the + z -direction?
Q3: What is the magnitude of the magnetic flux through this circle due to the same magnetic field (with a magntiude of 0.300 T ), now in the + y -direction?
Explanation / Answer
1)
The xy plane is perpendicular to the z axis meaning the flux is perpendicular to the xy plane
The magnetic flux = (magnetic field intensity)(area)cos(theta)
In this case theta = 0
The magnetic flux = 0.300 wb/m^2 x [pi*(0.07 m)^2] x cos(0)
The magnetic flux = 0.00462 Wb
2)
In this case, theta = 50 degree
The magnetic flux = 0.00462 Wb x cos(50)
The magnetic flux = 0.00297 Wb
3)
theta = 90 degree
The magnetic flux = 0.00462 Wb x cos(90)
The magnetic flux = 0 Wb
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.