A 5.00 kg block is placed on top of a 12.0 kg block that rests on a frictionless
ID: 1968535 • Letter: A
Question
A 5.00 kg block is placed on top of a 12.0 kg block that rests on a frictionless table. The coefficient of static friction between the two blocks is 0.6. What is the maximum horizontal force that can be applied before the 5.00 kg black begins to slip relative to the 12.0 kg block, if the force is applied to a. the more massive block and b. the less massive block?Explanation / Answer
First, consider the force applied to the 5 kg block. Looking at FBDs of each and using F=m*a Find an F such that the acceleration of the 5 kg block is greater than the acceleration of the 12 kg block F-5*g*0.6=5*a1 5*g*0.6=12*a2 solve for a2 = 2.4525 plug into the first equation F>5*2.4525+5*g*0.6 F> 41.7 N Similarly when the force is applied to the 12 kg block, F such that the acceleration of the 12 kg block is greater than the acceleration of the 5 kg block F-5*g*0.6=12*a2 5*g*0.6=5*a1 a1= 9.81*0.6 F>12*9.81+5*9.81*0.6 F> 100
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.