A 5.0 m long solid rod with circular cross-section has adiameter of 0.25 cm. Whe
ID: 1747809 • Letter: A
Question
A 5.0 m long solid rod with circular cross-section has adiameter of 0.25 cm. When a voltage of 12.0 V is applied across it,685 A of current flows. a.) What is the resistivity of the material? b.) What is a possible identification of the material? A 5.0 m long solid rod with circular cross-section has adiameter of 0.25 cm. When a voltage of 12.0 V is applied across it,685 A of current flows. a.) What is the resistivity of the material? b.) What is a possible identification of the material? a.) What is the resistivity of the material? b.) What is a possible identification of the material?Explanation / Answer
We know that : Resistivity = R A / L Here R = V /I = 12.0/ 685 A = 0.0175 Area A = r2 = 3.14 * ( 0.00125 m )2 = 4.90 x 10-6 m2 = ( 0.0175 * 4.90 x 10-6 ) / 5 = 1.72 x 10-8 - m (b) It iscopper Hope this helps u! Hope this helps u!Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.