A 5.0 g bullet leaves the muzzle of a riffle with a speedof 320 m/s. What force
ID: 1667944 • Letter: A
Question
A 5.0 g bullet leaves the muzzle of a riffle with a speedof 320 m/s. What force (assumed constant) is exerted on the bulletwhile it is traveling down the 0.82 m long barrel of theriffle? I need to see step by step A 5.0 g bullet leaves the muzzle of a riffle with a speedof 320 m/s. What force (assumed constant) is exerted on the bulletwhile it is traveling down the 0.82 m long barrel of theriffle? I need to see step by stepExplanation / Answer
We know that Woekdone = KE ==> F.S = 0.5mV2 ==> F = mV2 / 2S = 0.005 * 102400 / 2*0.82 = 312.19 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.