A 5.0 g coin is placed 15 cm from the center of a turntable. The coin has static
ID: 1428623 • Letter: A
Question
A 5.0 g coin is placed 15 cm from the center of a turntable. The coin has static and kinetic coefficients of friction with the turntable surface ofs = 0.70 and k = 0.50. The turntable very slowly speeds up.
Part A
What is the frequency of the rotation of the turntable expressed in revolutions per minute when the coin slides off?
A 5.0 g coin is placed 15 cm from the center of a turntable. The coin has static and kinetic coefficients of friction with the turntable surface ofs = 0.70 and k = 0.50. The turntable very slowly speeds up.
Part A
What is the frequency of the rotation of the turntable expressed in revolutions per minute when the coin slides off?
Explanation / Answer
Coin slides off when friction force on the coin is greater than the centripetal force.
Ff = Fc
mw^2r = us*mg
w = sqrt(us*g/r) = sqrt(0.70*9.8/0.15) = 0.76 rad/s = [0.76rad*(1rev/2rad)]/(1s*1min/60s) = 7.26 rpm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.