A jet pilot takes his aircraft in a vertical loop, as seen in figure below. If t
ID: 1969393 • Letter: A
Question
A jet pilot takes his aircraft in a vertical loop, as seen in figure below. If the jet is moving at a speed of 1430 km/hr at the lowest point of the loop, determine the minimum radius of the circle so that the centripetal acceleration at the lowest point does not exceed 6.00 g.
Calculate also the 77.4 kg pilot's effective weight (the force with which the seat pushes up on him) at the bottom of the circle (assume the same speed).
Calculate also the 77.4 kg pilot's effective weight (the force with which the seat pushes up on him) at the top of the circle
Explanation / Answer
centripetal acceleration = v^2/r = 6g [given] r = v^2/6g = 2683.42 m a ) at the bottom effective weight = m (6g+g) = 7mg = 5103 N b) at the top effective weight = m (6g - g) = 3645 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.