A ball with a mass of 200 g is tied to a light string that has a length of 2.80
ID: 1969460 • Letter: A
Question
A ball with a mass of 200 g is tied to a light string that has a length of 2.80 m. The end of the string is tied to a hook, and the ball hangs motionless below the hook. Keeping the string taut, you move the ball back and up until the string makes an angle of 27.0° with the vertical. You then release the ball from rest, and it oscillates back and forth, pendulum style. Use g = 9.80 m/s2.(a) If we neglect air resistance, what is the highest speed the ball achieves in its subsequent motion? (m/s)
(b) Resistive forces eventually bring the system to rest. Between the time you release the ball and the time the ball comes to a permanent stop, how much work do the resistive forces do? (Use the appropriate sign.) (J)
Explanation / Answer
Mass of ball m = 200 g = 0.2 kg Length of the string l = 2.80 m Angle made by string with vertical = 27.0° (a) From law of conservation of energy mgh = 1/2 mv2 here height h = l ( 1 - cos ) = (2.80 m) ( 1 - cos 27.0°) = 0.305 m then gh = (1/2) v2 therefore the maximum speed v = 2gh = 2(9.8 m/s2) (0.305 m) = 2.44 m/s ------------------------------------------------------------------------------- (b) From work energy theroem W = K = 1/2 mv2 = 1/2 (0.2 kg) (2.44 m/s)2 = 0.595 J Therefore wokdone by frictional force is W = - 0.6 J = 0.595 J Therefore wokdone by frictional force is W = - 0.6 JRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.