An automobile has mass 920 kg (including passengers). It is pushed down by 1.1 c
ID: 1969496 • Letter: A
Question
An automobile has mass 920 kg (including passengers). It is pushed down by 1.1 cm for every additional 100 kg of passengers. It is driven with constant velocity 18.9 km/h on a horizontal washboard road with sinusoidal bumps. The amplitude and wavelength of the sine curve are 4.6 cm and 19.8 cm, respectively. The distance between the front and rear tires is an integer multiple of the wavelength of the sine curve. Find the amplitude of oscillation of the automobile, assuming it moves vertically as an undamped driven harmonic oscillator. Neglect the mass of the wheels and springs, and assume the wheels remain in contact with the road at all times.Explanation / Answer
v = 18.9 km/h = 18.9 * 5/18 m/s A = 4.6 cm = 4.6 * 10^-2 m and lamda = 19.6 cm = 19.6 * 10^-2 m frequency is f = v/lamda we know that v_max = A * w where w = 2pi * f and v_max = v or A = v/2pi * f where A is amplitude of oscillation of the automobile
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.