A coil with 36 turns of wire is wrapped on a frame with a square cross-section 2
ID: 1969924 • Letter: A
Question
A coil with 36 turns of wire is wrapped on a frame with a square cross-section 2.20 cm on a side. Each turn has the same area, equal to that of the frame, and the total resistance of the coil is 0.510 O. An applied uniform magnetic field is perpendicular to the plane of the coil, as in the figure.(a) If the field changes uniformly from 0.00 T to 0.482 T in 0.751 s, find the induced emf in the coil while the field is changing.
emf =
(b) Find the magnitude of the induced current in the coil while the field is changing.
I =
Explanation / Answer
a) e =NAdB/dt emf e = 36*0.022*0.022*0.482/0.751 = 0.0111 V b) i =11.1/0.510 =0.02192 A
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.