A coil with 300 turns, a radius of 4.6 cm, and a resistance of 22 ? surrounds a
ID: 2125789 • Letter: A
Question
A coil with 300 turns, a radius of 4.6 cm, and a resistance of 22 ? surrounds a solenoid with 250 turns/cm and a radius of 4.3 cm. The current in the solenoid changes at a constant rate from 0 to 2.7 A in 0.29 s. Calculate the magnitude of the induced current in the coil.
A coil with 300 turns, a radius of 4.6 cm, and a resistance of 22 ? surrounds a solenoid with 250 turns/cm and a radius of 4.3 cm. The current in the solenoid changes at a constant rate from 0 to 2.7 A in 0.29 s. Calculate the magnitude of the induced current in the coil.Explanation / Answer
N/l =250 turns/cm =250*10^2 turns/m
A=pir^2=pi*0.043^2=5.81*10^-3 m^2
E=uo(N/L)NA(di/dt)
E=(4pi*10^-7)(300)(250*10^2)(5.81*10^-3)(2.7/0.29)
E=0.51 V
I=V/R =0.51/22
I=0.023 A or23.17 mA
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.