A material with an index of refraction of 1.37 is used to coat glass. The index
ID: 1970777 • Letter: A
Question
A material with an index of refraction of 1.37 is used to coat glass. The index of refraction of glass is 1.5.(a) What is the minimum thickness of the coating that will minimize the reflection of light with a wavelength of 5370 A? Answer in units of µm.
(b) Now assume that the coating’s index of refraction is 1.58. Assume that the rest of the system (from the previous question) remains the same.
What is the minimum thickness of the coating needed to minimize the reflection of this
light now? Answer in units of µm.
Explanation / Answer
air n=1 __________________ film n=1.37 __________________ glass n=1.5 thickness of film = wavelgth / 4n =5370/4 * 1.37 = 0.09799 micrometer b): air n=1 __________________ film n=1.58 __________________ glass n=1.5 2) thickness of film = 5370 /4n =0.08497 micrometer.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.