A man with a mass of 69 kg skis down a frictionless hill that is h = 3.9 m high.
ID: 1971186 • Letter: A
Question
A man with a mass of 69 kg skis down a frictionless hill that is h = 3.9 m high. At the bottom of the hill the terrain levels out. As the man reaches the horizontal section, he grabs a 20-kg backpack and skis off a 2.0-m-high ledge.
1. What is the speed of the skier just before grabbing the back pack? (3 points)
2. What is the speed of the skier just after grabbing 20-kg back pack? (3 points)
3. At what horizontal distance from the edge of the ledge does the skier land? (5 points)
(Assume there is no air resistance)
Explanation / Answer
using conservation of energy, mgh = .5*m*v^2
so, v=sqrt(2gh)= 8.74 m/s <----------ans(1)
conserving momentum,we get:
69*8.74 = 89*v'
so, v' = 6.78 m/s <--------ans(2)
using the relation, s=.5*9.8*t^2
we get, t= .64s
so distance covered = t*v' = 4.33m <-------ans(3)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.