Given: Each railroad car has a mass of 78000 kg Five coupled railroad car moving
ID: 1971929 • Letter: G
Question
Given: Each railroad car has a mass of 78000 kgFive coupled railroad car moving with a speed of 3.9 m/s collide and couples with six other coupled railroad cars moving in the same direction with an initial speed of 1.2 m/s.
a) What is the speed of all eleven cars after the collision? Answer in units of m/s
b) How much energy is lost in the collision?
Please provide a good explanation. I have an exam on Thursday and I'm pretty sure there will be a problem similar to this so I need to know how to redo this problem on my own.
Explanation / Answer
M1V1 = M2V2 M1 = mass before collision = 78,000 x 5 =390,000 V1 = 3.9 m/s M2 = mass after = 11 x 78,000 = 55,000,000 V2 = M1V1/M2 = [(390,000)(3.9)]/(55,000,000) = .027 m/s + initial = .027 m/s + 1.2 = 1.227 m/s B) Energy loss = change in speed lost
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.