Two 7.50 kg blocks are connected by a massless string over a pulley of radius 1.
ID: 1971956 • Letter: T
Question
Two 7.50 kg blocks are connected by a massless string over a pulley of radius 1.70 cm and rotational inertia 7.40 × 10-4 kg·m2. The string does not slip on the pulley; it is not known whether there is friction between the table and the sliding block; the pulley's axis is frictionless. When this system is released from rest, the pulley turns through 1.30 rad in 121 ms and the acceleration of the blocks is constant. What are (a) the magnitude of the pulley's angular acceleration, (b) the magnitude of either block's acceleration, (c) string tension T1, and (d) string tension T2? Assume free-fall acceleration to be equal to 9.81 m/s2.Explanation / Answer
? = 1.10 / 72 x 10-3 = 15.27 rad/s R = 1.75 cm = 0.0175 m acceleration of the blocks a = ?2R=4.084m/s2 We have from fig m1g - T1 = m1a ==> T1 = m1(a+g) =7.80 * (13.88) = 108.30 N T2 = m2a = 7.80 * 4.084 =31.855 N ( T1 - T2)R = I a (a) angular acceleration a = (T1- T2) R / I = (108.30 -31.855) * 0.0175 / 3.8 x 10-4 = 3934 rad / s2 (b) a = 4.048 m/s2 (c) T1 = 108.30 N (d) T2 = 31.855 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.