A singly ionized (one electron removed) 40 K atom passes through a velocity sele
ID: 1974288 • Letter: A
Question
A singly ionized (one electron removed)40K atom passes through a velocity selector consisting of uniform perpendicular electric and magnetic fields. The selector is adjusted to allow ions having a speed of 4.50 km/s to pass through undeflected when the magnetic field is 2.50×102 T. The ions next enter a second uniform magnetic field ({ m B}') oriented at right angles to their velocity. 40K contains 19.0 protons and 21.0 neutrons and has a mass of 6.64×1026 kg.
Part A- What is the magnitude of the electric field in the velocity selector?
E=112 V/m
B'= ? T
Explanation / Answer
Given Charge on 40 K atom is q = 1.6*10-19 C Magnitude of magnetic field is B = 2.5*10-2 T Velocity of ion is v = 4.5 km / s = ( 4.5 km /s ) ( 1000 m / 1 km ) = 4.5 *103 m/s Mass of potassium m = 6.64*10-26 kg a) Magnitude of electric fiedl in velocity selector is E q = B q v E = B v = ( 2.5 *10-2 T ) ( 4.5*103 m/s ) = 112.5 V / m ______________________________________________ b) Radius of semi circle is r = 12.5 cm = ( 12.5 cm ) ( 10-2 m / 1 cm ) = 12.5 *10-2 m Magnetic force on ion is equal to the centripetal force because it moves in semicircle m v 2 / r = B q v Magnitude of magnetic field is B = m v / q r = ( 6.64*10-26 kg ) ( 4.5*103 m/s ) / ( 1.6*10-19 C ) ( 12.5 *10-2 m ) =0.01494 T = 1.49*10-2 TRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.