A block of mass m = 0.600 kg is fastened to an unstrained horizontal spring whos
ID: 1975012 • Letter: A
Question
A block of mass m = 0.600 kg is fastened to an unstrained horizontal spring whose spring constant is k = 97.5 N/m. The block is given a displacement of +0.120 m, where the + sign indicates that the displacement is along the +x axis, and then released from rest.(a) What is the force (magnitude and direction) that the spring exerts on the block just before the block is released?
-11.7 . N
(b) Find the angular frequency ? of the resulting oscillatory motion.
. rad/s
(c) What is the maximum speed of the block?
1.53 . m/s
(d) Determine the magnitude of the maximum acceleration of the block.
m/s2
Explanation / Answer
a) force = -97.5*.12 = -11.7N b)angular frequency = sqrt(k/m) = sqrt(97.5/.6) = 12.75 Hz c)maximum speed = sqrt(k/m)*x = 12.75*.12 = 1.53 m/s d)max acceleration = -11.7/.6 = -19.5 m/s2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.