A block of mass m 1 = 1 kg rests on a table with which it has a coefficient of f
ID: 2264324 • Letter: A
Question
A block of mass m1= 1 kg rests on a table with which it has a coefficient of friction
A block of mass m1 = 1 kg rests on a table with which it has a coefficient of friction mu = 0.55. A string attached to the block passes over a pulley to a block of mass m3 = 3 kg. The pulley is a uniform disk of mass m2 = 0.5 kg and radius 15 cm. As the mass m3 falls, the string does not slip on the pulley. With what acceleration does the mass m3 fall? a = What is the tension in the horizontal string, T1? T1 = What is the tension in the vertical string, T3? T3 =Explanation / Answer
Let m3 fall with acceleration a
Then a = linear acceleration of a point on the rim of the pulley
Angular acceleration of the pulley alpha = a/R ----------------------(1)
(where R = radius of pulley)
For m3
m3 * g - T3 = m3 * a
Or T3 = m3 * g - m3 * a---------------------------(2)
m1 moves horizontally with acceleration a.
Therefore T1 -
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.