A block of mass M = 25.0 kg is on a horizontal plane. The block is subject to th
ID: 1999116 • Letter: A
Question
A block of mass M = 25.0 kg is on a horizontal plane. The block is subject to three horizontal forces: A = 10 N the easterly direction, C = 20.0 N in the northerly direction, and B = 30.0 N in a direction Theta = 30.0 Degree north of east. Find the magnitude of the block. 5.67 m/s^2 3.62 m/s^2, 2.60 m/s^2, 2.01 m/s^2 A ball is dropped from the roof of a tall house. After T = 1.00 second another ball is thrown downward from the roof with a speed of v_0 = 25.0 m/s. How far below the roof will the balls again be at the same height? 73.9 m, 95.2 m, 8.57 m, 62.8 m A golf ball is projected from ground level with a speed of v_0 = 40.0 m/s at an angle of theta = 30.0 Degree above the horizontal. How far will the ball land from its starting position? 141 m, 164 m, 158 m, 154 mExplanation / Answer
here,
mass , m = 25 kg
A = 10 i N
C = 20 j N
B = 30 * ( cos(30) i + sin(30) j)
B = ( 25.98 i + 15 j ) N
the accelration , ax = ( Ax + Bx + Cx) /m
ax = ( 10 + 25.98 ) /25
ax = 1.44 m/s^2
ay = (Ay + By + Cy)/m
ay = ( 0 + 20 + 15)/25
ay = 1.4 m/s^2
the magnitude of accelration , a = sqrt(ax^2 + ay^2)
a = 2.01 m/s^2
the accelration is d) 2.01 m/s^2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.