A block of mass 3. 60 kg is pushed up against a wall by a force P that makes an
ID: 2170476 • Letter: A
Question
A block of mass 3. 60 kg is pushed up against a wall by a force P that makes an angle of theta = 50. 0 degree angle with the horizontal as shown below. The coefficient of static friction between the block and the wall is 0. 226. Determine the possible values for the magnitude of P that allow the block to remain stationary. (If there is no maximum, enter NONE in that answer blank. ) What happens if has a larger value than ? The block slides up the wall. The block does not slide along the wall. The block slides down the wall. What happens if has a smaller value than ? The block slides up the wall. The block does not slide along the wall. The block slides down the wall. Repeat parts (a) and (b) assuming the force makes an angle of theta = 13. 3 degree with the horizontal. Determine the possible values for the magnitude of P that allow the block to remain stationary. (If there is no maximum, enter NONE in that answer blank. ) What happens if has a larger value than ? The block slides up the wall. The block does not slide along the wall. The block slides down the wall. What happens if has a smaller value than ? The block slides up the wall. The block does not slide along the wall. The block slides down the wall.Explanation / Answer
a) Pmin*sin50 + 0.226*Pmin*cos50 = 3.6*9.8 so, Pmin = 38.75 N The block slides down the wall c) Pmin*sin13.3 + 0.226*Pmin*cos13.3 = 3.6*9.8 so,Pmin = 78.5 NRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.