A block of mass 1.9 kg is attached to a horizontal spring that has a force const
ID: 2203459 • Letter: A
Question
A block of mass 1.9 kg is attached to a horizontal spring that has a force constant 800 N/m as shown in the figure below. The spring is compressed 2.0 cm and is then released from rest. (a) A constant friction force of 3.9 N retards the block's motion from the moment it is released. Using an energy approach, find the position x of the block at which its speed is a maximum. (b) Explore the effect of an increased friction force of 13.0 N. At what position of the block does its maximum speed occur in this situation?Explanation / Answer
(a) The max speed will occur when the force of the spring is equal to the force of friction
kx=3.9
x=3.9/800
x=0.4875 cm from its starting position
(b)
kx=13
x=13/800
x=1.625 cm from its starting position
hope that helps
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.