A block of mass 10 kg is dropped from a height of 50 cm onto a spring of spring
ID: 2239838 • Letter: A
Question
A block of mass 10 kg is dropped from a height of 50 cm onto a spring of spring constant k = 1500 N/m. What is the distance the spring is compressed? A block of mass 4 kg slides from rest a distance d down a frictionless incline at an angle of 30 degrees where it runs into a spring of spring constant 400 N/m. When the block momentarily stops, it has compressed the spring by 20 cm. What are (a) distance d and (b) the distance between the point of the first block-spring contact and the point where the block's speed is greatest?Explanation / Answer
mgh=0.5*k*x^2 x^2=10*9.8*0.5/(0.5*1500). x=0.2556m b)4*9.8*x*sin30=0.5*400*0.2*0.2 x=0.408m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.