Two narrow slits are .3mm apart. When a laser shines on them, bright spots form
ID: 1975548 • Letter: T
Question
Two narrow slits are .3mm apart. When a laser shines on them, bright spots form on the screen that is on meter away. These bright spots are 2 mm apart. The wavelength of the laser light is 6.0214 * 10^-7 m.The 4th bright spot cannot be seen due to the first order destructive interference of the single slit diffraction. What is the size of the slits?
Explanation / Answer
Given that b = 0.3 x 10-3 m D = 1 m y2 - y1 = 2 x 10-3 m = 6.0214 x 10-7 m For destructive interference y2 - y1 = D / (a + b) ==> a + b = D / y2 - y1 a + 0.3 x 10-3 = 6.0214 x 10-7 x 1 /2 x 10-3 = 0.30107 x 10-3 Therefore the size of the slit is a = 0.30107 x 10-3 - 0.3 x 10-3 = 0.00107 x 10-3 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.