Two moles of gas initially at a pressure of 2.00 atm and a volume of 0.300 L has
ID: 2067742 • Letter: T
Question
Two moles of gas initially at a pressure of 2.00 atm and a volume of 0.300 L has internal energy equal to 83.0 J. In its final state, the gas is at a pressure of 1.50 atm and a volume of 0.800 L, and its internal energy equals 192 J.
(a) For the paths IAF, IBF, and IF in the figure above, calculate the work done on the gas.
WIAF = _______ J
WIBF = _______ J
WIF = _______ J
(b) For the paths IAF, IBF, and IF in the figure above, calculate the net energy transferred to the gas by heat in the process.
QIAF = _______ J
QIBF = _______ J
QIF = _______ J
Explanation / Answer
Part A)
The work done is the area under the curve, and by sign convention its negative since the work is done on the gas.
However Pressure must be in Pascals and volume in m3
WIAF = -(1.5)(1.013 X 105)(.5)(1 X 10-3) = -75.98 J
WIBF = -(2)(1.013 X 105)(.5)(1 X 10-3) = -101.3 J
WIF = -(1.5)(1.013 X 105)(.5)(1 X 10-3) + -(.5)(.5)(1.013 X 105)(.5)(1 X 10-3) = -88.64 J
Part B)
The Heat Transferred is found by the equation U = Q - W
So Q = U + W
U is given as 192 - 83 = 109 J
QIAF = 109 + (-75.98) = 33.02 J
QIBF = 109 + (-101.3) = 7.7 J
QIF = 109 + (-88.64) = 20.36 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.