Two metal spheres, each of radius 2.8 cm, have a center-to-center separation of
ID: 1534360 • Letter: T
Question
Two metal spheres, each of radius 2.8 cm, have a center-to-center separation of 2.4 m. Sphere 1 has a charge of +1.2 × 10-8 C; sphere 2 has a charge of -3.4 × 10-8 C. Assume that the separation is large enough for us to assume that the charge on each sphere is uniformly distributed (the spheres do not affect each other). With V = 0 at infinity, calculate in volts (a) the potential at the point halfway between their centers and the potential on the surface of (b) sphere 1 and (c) sphere 2.
+59 29 54 A4Explanation / Answer
(a)
potential = kQ / d
potential = 8.99e9N·m²/C² * 1.2 - 3.4)e-8C / (2.4m/2) = -82.40V
(b)
same as for a point charge at that radius:
potential = 8.99e9N·m²/C² * 1.2e-8C / 0.028m = 3852.8 V
(c)
again
potential = 8.99e9N·m²/C² * -3.60e-8C / 0.0280m = -10916.4 V
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.