Two metal spheres, each of radius 2.0 cm, have a center-to-center separation of
ID: 1448939 • Letter: T
Question
Two metal spheres, each of radius 2.0 cm, have a center-to-center separation of 1.0 m. Sphere 1 has charge +1.50 times 10^8 C. Sphere 2 has charge of -4.40 times 10^8 C. Assume that the separation is large enough for us to assume that the charge on each sphere is uniformly distributed (the spheres do not affect each other). Take V = 0 at infinity. Calculate the potential at the point halfway between the centers. V Calculate the potential on the surface of sphere 1. V Calculate the potential on the surface of sphere 2. V A metal sphere of radius 35 cm has a net charge of 8.0 times 10^8 C. What is the electric field at the sphere's surface? N/C If V = 0 at infinity, what is the electric potential at the sphere's surface? V At what distance from the sphere's surface has the electric potential decreased by 600 V? mExplanation / Answer
22.
A. Electric field at the surface of sphere is given by
E = kq/r^2
r = radius of sphere = 35 cm = 0.35 m
q = 8*10^-8 C
E = 9*10^9*8*10^-8/0.35^2
E = 5877.55 N/C
B. electric potential at the surface of sphere is given by
V = kq/r
V = 9*10^9*8*10^-8/0.35
V = 2057.14 V
C.
given that V= 600 V
find r = ?
r = kq/V
r = 9*10^9*8*10^-8/600
r = 1.2 m
let me know if you have any doubt.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.