Hi this question has got me stumped.... Nonuniform ball. A ball of mass M and ra
ID: 1976089 • Letter: H
Question
Hi this question has got me stumped....Nonuniform ball. A ball of mass M and radius R rolls smoothly from rest down a ramp and onto a circular loop of radius 0.48m. The initial height of the ball is h = 0.36m. At the loop bottom, the magnitude of the normal force in the ball is 2.00Mg. The ball consists of an spherical shell (of a certain uniform density) that is glued to a central sphere (of a different uniform density). The rotational inertia of the ball can be expressed in the general form I = (beta)MR^2m but beta is not 0.4 as it is for a ball of uniform density. Determine beta.
I started with
mgh = 1/2mv^2
mgh = 1/2Iw^2 + 1/2MR^2w^2
mgh = 1/2(beta)MR^2w^2 + 1/2MR^2w^2
gh = 1/2(beta)R^2w^2 + 1/2R^2w^2
but am not sure on how to continue....
Thanks in advance
Sara
Explanation / Answer
http://www.physicsforums.com/archive/index.php/t-243106.html Go to this link...u will get the answer.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.