One end of a meter stick is pinned to a table, so the stick can rotate freely in
ID: 1976438 • Letter: O
Question
One end of a meter stick is pinned to a table, so the stick can rotate freely in a plane parallel to the tabletop (see the drawing). Two forces, both parallel to the tabletop, are applied to the stick in such a way that the net torque is zero. One force has a magnitude of 4.00 N and is applied perpendicular to the stick at the free end. The other force has a magnitude of 6.00 N and acts at an angle = 64.6°, measured with respect to the stick. Where along the stick is the 6.00-N force applied? Express this distance with respect to the axis of rotation...........in meters
Explanation / Answer
Sum of torques = 0 F1 * x1 = F2 * x 4 * 1 = 6 * sin(64.6) * x x = (4*1)/(6*0.9033) = 0.7380 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.