A river flows from left to right at a constant speed v = 5m/s as measured by a p
ID: 1976771 • Letter: A
Question
A river flows from left to right at a constant speed v = 5m/s as measured by a person on the ground. A swimmer, who swims at a constant speed c = 7m/s in still water at a constant angle =60o ( as measured from the direction of v, and as measured by a person on the ground).
a) Determine the speed of the swimmer as measured by a person on the ground. You will need to use the quadratic formula here and remember that : cos2 + sin2 = 1
b) If the width of the river is W = 530m, determine how long it takes for the swimmer to cross the river, and determine how far the swimmer is pulled down river.
Explanation / Answer
a) (7cos60 + 5)^2 + (7sin60)^2 = 10.44 m/s
b)t=530/7sin60 = 87.43 seconds
distance = (7cos60 + 5)*t = 716.93 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.