A river flows due south with a speed of 3.0 m/s . You steer a motorboat across t
ID: 1588492 • Letter: A
Question
A river flows due south with a speed of 3.0 m/s . You steer a motorboat across the river; your velocity relative to the water is 4.4 m/s due east. The river is 780 m wide.
Part A
What is the magnitude of your velocity relative to the earth?
Express your answer with the appropriate units.
v =
SubmitMy AnswersGive Up
Part B
What is the direction of your velocity relative to the earth?
=
south of east
SubmitMy AnswersGive Up
Part C
How much time is required to cross the river?
Express your answer with the appropriate units.
t =
SubmitMy AnswersGive Up
Part D
How far south of your starting point will you reach the opposite bank?
Express your answer with the appropriate units.
L =
SubmitMy AnswersGive Up
Explanation / Answer
Here,
a)
magnitude of velocity relative to earth = (3^2 + 4.4^2)^1/2 = 5.325 m/s
b)
direction relative to earth = tan^-1 (3/4.4) =34.29 degrees south of east
c)
time taken = 780 / 4.4 = 177.272 s
d)
distance travelled L= 3 * 177.272 = 531.816 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.