A car travels at a speed of 29 m/s around a curve of radius 53 m. The accelerati
ID: 1977568 • Letter: A
Question
A car travels at a speed of 29 m/s around a curve of radius 53 m. The acceleration of gravity is 9.8 m/s2 . What is the net centripetal force needed to keep the car from skidding sideways? Answer in units of N 004 (part 2 of 5) 10.0 points Were there no friction between the car's tires and the road, what centripetal force could be provided just by the banking of the road? Answer in units of N 005 (part 3 of 5) 10.0 points Now suppose the friction force is sufficient to keep the car from skidding. Calculate the magnitude of the normal force exerted on the car by the road's surface. Hint: Check the correctness of your answer to the first question before proceeding with this and the following questions. Answer in units of NExplanation / Answer
A) centripetal force F = mv2 / r = 2.6 x 29 x 29 / 53 x 53 = 41.25 N B)N = mg tan = 2.6 x 9.8 x tan26 = 12.42 N C) Frictional force fs = s x N = m v2 / r = 41.25 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.