A car travels down a lonely road at constant velocity 20.0 m/s. Suddenly, at t =
ID: 2132868 • Letter: A
Question
A car travels down a lonely road at constant velocity 20.0 m/s. Suddenly, at t = 0, the driver sees a deer in the road. After a reaction time tR = 1.5 seconds, the driver steps on the brakes and the car then decelerates (slows down) at constant acceleration with magnitude 4.00 m/s2 before coming to rest at time tf. Below is the velocity v vs. time t graph of the car
A car travels down a lonely road at constant velocity 20.0 m/s. Suddenly, at t = 0, the driver sees a deer in the road. After a reaction time tR = 1.5 seconds, the driver steps on the brakes and the car then decelerates (slows down) at constant acceleration with magnitude 4.00 m/s2 before coming to rest at time tf. Below is the velocity v vs. time t graph of the car's motion. What is the car's displacement (in m) at t = 1.0 seconds? What is the car's displacement (in m) at t = 4.0 seconds?Explanation / Answer
a) for 1 sec
d =vt = 20 x 1 = 20 m
b) for 4 sec
upto 1.5 sec : d1 = 20 x 1.5 = 30 m
after that for (4 -1.5) = 2.5 sec = ut + at^2/2
d2 = 20 x 2.5 - 4x 2.5^2/2 =37.5 m
d = d1 +d2 =67.5 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.