A bowling ball of mass M and radius R = 20.0 cm is released with an initial tran
ID: 1980188 • Letter: A
Question
A bowling ball of mass M and radius R = 20.0 cm is released with an initial translational velocity of vi = 11.0 m/s to the right and an initial angular velocity of zero. The bowling ball can be treated as a uniform solid sphere. The coefficient of kinetic friction between the ball and the surface is 0.150 . The force of kinetic friction causes a linear acceleration, as well as a torque that causes the ball to spin. The ball rolls while slipping along the horizontal surface for some time, and then rolls without slipping at constant velocity after that. Use g = 10 m/s2.
a) What is the magnitude of the angular acceleration of the ball while it is sliding?
rad/s2
b) How far does the ball travel while it is sliding?
m
c) What is the constant speed of the ball when the ball rolls without slipping?
m/s
Explanation / Answer
FBD1 is correct
1)
T=I
=T/I=.15(M)g(.2)/[(2/5)M(.2)2]
=18.375 rad/s2
2)
x=112/(2*7.483)
x=8.085m
3)
11 m/s
hope that helps
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.